Kahve Ne Demek? Kahve Kelimesi Nereden Gelmektedir?

Dünyada en çok tüketilen içecek olan kahvenin kökenini bilmek ister misiniz? Kökeni ile ilgili gerçeklere geçmeden önce sizlere kahvenin kökeni hakkında anlatılan çeşitli efsanelerinden bahsedeceğiz.

Koyun Çobanı Kaldi

Kahvenin kökeni hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, benimle bir zaman yolculuğuna çıkmanız gerekecek. Yolculuk 9. yüzyılda Etiyopya’da başlıyor. Efsane, koyunlarını Kaffa ormanında güden Kaldi adında bir koyun çobanından bahseder. Bir gün koyunlarının bir bitkinin meyvelerini kemirdiğini gören Kaldi, bir süre sonra koyunlarının çok daha canlı hale geldiğini fark etmiş. Koyunlarına ne olduğunu merak ederek, Kaldi de meyveleri yemeye karar verince ve kahve bitkisinin enerji verici özelliklerini keşfetmiştir.

Sufi Mistik

Kaldi hakkındaki efsane ne kadar güzel olursa olsun, bu hikayenin gerçekten yaşandığına dair kesin bir kanıt yoktur. Başka bir efsane için sizden 15. yüzyıl Yemen’ine gitmenizi istiyorum. O zamanlar Etiyopya gezisinde kahveyi keşfeden Ghothul Ekber Nooruddin Abu al Hasan al-Shadhili adında bir Sufi mistik yaşardı. Son varış noktasına giderken, kahve bitkisinden kuşların yediğini fark etti. Bu bitkileri çevreleyen kuşlar oldukça hareketliydi ve çılgınca gevezelik ediyorlardı. Sufi, meyveleri yediğinde tıpkı kuşlar gibi daha uyanık ve enerjik hale geldi. Kaldi’nin hikayesine çok benziyor, sadece birkaç yüzyıl daha ileride.

Sürgün Çırak Omar

Bir sonraki efsane, mutasavvıfların çırağı ile ilgili. Omar, Mocha şehrinden sürgün edilmiş ve Ousab mağaralarına gönderilmiş. Bu mağaralar çölde bulunuyordu ve çok az yemek veriliyordu. Omar yiyecek aramaya çıktı ve böğürtlene benzer garip bir bitki buldu. Bitkinin tadı acıydı ve Omar onları ateşte kavurmaya başladı, bunun sonucunda ise, yenmeyen, sert, kavrulmuş meyve elde etti. Daha sonra kavrulmuş meyveleri de kaynatmaya karar verdi ve böylece kahveyi icat etti. Mocha’ya döndü ve insanlara keşfettiği içeceği gösterdi. Bu keşiften ve içeceğin tadından etkilenen insanlar onu şehre geri göndermeye ve onu bir aziz yapmaya karar verdiler.

Kanıtlanmış Tarihin Başlangıcı

Bu efsanelerden ve daha sonra yazılan hikayelerden öğrendiğimiz bir şey, kahvenin kökeninin Etiyopya’ya ait olduğudur. Keşfedilmesinden sonra ürün, gezginler tarafından Mısır ve Yemen’e ‘ihraç edildi’. 16. yüzyılda kahvenin popülaritesi İran’dan Osmanlı imparatorluğuna kadar yayıldı. Kahvenin daha fazla yayılmamasının nedeni, Ortadoğu’daki tüccarların çekirdekleri ihraç ederken sterilize etmeleriydi. Bu, kahvenin yalnızca Orta Doğu’da satın alınabilecek bir meta ve bitki olarak kalmasını sağladı.

Önce Hindistan, Sonra Dünyanın Geri Kalanı

1670 civarında bazı insanlar sterilize edilmemiş kahve çekirdeklerni Hindistan’a kaçırmayı başardılar ve ilk bitkiler Mysore’da yetiştirildi. Tesisin İtalya’ya ve Avrupa’nın geri kalanına giden yolunu bulması uzun sürmedi. Kahve, sadece Müslüman toplumun içtiği bir içecek olarak görüldüğünden, kahvenin Hristiyan Avrupa tarafından kabul edilmesi uzun sürmüştü. Papa VIII.’nın, İngiliz Doğu Hindistan Şirketi’nin ve Hollandalı V.O.C şirketinin, kahve bitkilerini ve çekirdeklerini ele geçirmesinden sonra, kahvenin Amerika ve Endonezya’ya yayılması sağlanmış oldu.

Kahve, Amerika’yı, Kuzeyden Güneye Doğru Fethetti

Kahve Kuzey Amerika’ya ilk geldiğinde, sömürgeler onu hiç içemediler. O zamanlar çok fazla çay ve alkol mevcuttu. Kahve nadir ve pahalıydı. Bu yüzden insanlar ilk başta pek önemsemediler. 1770 civarında Kuzey Amerika’da savaş patlak verdiğinde, İngiliz çay tüccarları eskisi kadar ticaret yapamadılar. Çay kıtlığı oldu ama kahve pahalı kalmaya devam etti. 1773 yılında, Boston Çay Partisi’nden sonra, sömürgeciler çayı tamamen yasaklamaya karar verdiler ve kahve daha popüler hale geldi. Bu olaylardan sonra kahve hızla Orta ve Güney Amerika’ya tanıtıldı. Yağmur ormanlarının kahve yetiştirmek için harika bir yer olduğu anlaşıldığında, popülaritesi inanılmaz bir oranda arttı. Ne yazık ki Orta ve Güney Amerika’daki yağmur ormanları, o zamandan beri kahvenin popülerliği yüzünden çok acılar çekti. Ama bu tamamen farklı bir konu.

Kahve Dünyayı Fethetti

Kahve Amerika’ya yayılırken, aynı zamanda Asya’ya doğru yol alıyordu. Hollandalılar kahveyi, Endonezya ve Papua Yeni Gine’ye getirdiler ve oradan daha da yayıldılar. Dünya haritasına bakarsanız, kahve üreten ülkelerden oluşan bir “kuşak” görebilirsiniz. Bir meta olarak başlayan bu içecek, artık dünyanın en sevilen içeceği olarak kabul ediliyor.

Espresso Nedir? Espresso Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kaç Tane Kahve Çekirdeği Türü Vardır? Kahve Çekirdeği Türleri Nelerdir? Merak Ediyorsanız Linke Tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir