Kaç Tane Kahve Çekirdeği Türü Vardır? Kahve Çekirdeği Türleri Nelerdir?

Eğer bir kahve müptelası iseniz, muhtemelen kaç farklı kahve çekirdeği türü olduğunu ve onları benzersiz kılan şeyin ne olduğunu merak etmişsinizdir. Bu soruyu sizler için araştırdık.

Dört farklı kahve çekirdeği türü vardır: Arabica, Robusta, Liberica ve Excelsa. En yaygın (ve popüler) türler Arabica ve Robusta’dır, ancak diğer ikisiyle karşılaşabilirsiniz. İşte detaylar:

Kahve Çekirdeği Tam Olarak Nedir?

Kahve çekirdeği, bir kahve bitkisi meyvesinin (kiraz benzeri) içinde bulunan bir tohumdur. Kahve meyvesinin, meyveli dış kısmını yemeyiz. Bunun yerine çekirdeklerini çıkarıp kavururuz.

1. Arabica Kahve Çekirdekleri (Coffea Arabica)

Arabica çekirdekleri, açık ara en popüler kahve çekirdeği türüdür ve dünya kahve sektörünün yaklaşık %60’ını oluşturur. Bu lezzetli çekirdekler, yüzyıllar önce Etiyopya’nın dağlık bölgelerinde keşfedilmiştir. Edinilen bilgilere göre tüketilen ilk kahve çekirdekleri olabilir! Arabica adı, muhtemelen 7. yüzyıl Arabistan’daki (bugünkü Yemen) popülerliğinden geliyor.

Arabica çekirdeklerinin dezavantajı, yetiştirilmelerinin zor olmasıdır. Bu nedenle Arabica çekirdekleri, diğerlerine daha pahalıdır. Tüm kahve çekirdekleri, dünya çapında 50 ülkede, Yengeç Dönencesi ve Oğlak Dönencesi arasındaki bir bölge olan Kahve Üretim Kuşağı olarak adlandırılan bölgede yetişir. Ancak, Arabica çekirdeklerinin düzgün bir şekilde büyümesi için ekstra gölgeye, suya ve yüksek irtifaya ihtiyacı vardır. Bu bitkiler, bitki hastalıklarına daha duyarlıdır ve en az 600m yükseklikte yetiştirilmelidir. Tamamen büyüdüklerine 2,5 ve 4,5 metre arasında değişen boylara ulaşırlar.

Arabica Kahvesinin Tadı Nasıldır?
Çoğu bilinen kahve markası, %100 Arabica çekirdekleri kullandıklarından bahsederler. Arabica kahve çekirdekleri, en kaliteli çeşit olarak kabul edilir. Pürüzsüz, karmaşık lezzetleri ve çok sert olmaması ile tanınırlar. Arabica çekirdekleri, yetiştirildikleri yere bağlı olarak, topraksı Endonezya tadından, çiçeksi Etiyopya tadına kadar birçok farklı tat zevki sunabilir.

2. Robusta Coffee Beans (Coffea Caniphora)

İkinci en popüler kahve çekirdeği türü Robusta’dır. Bu çekirdekler, Sahra altı Afrika’da ortaya çıkmış ve şu anda en çok Afrika ve Endonezya’da yetiştirilmektedir. Genellikle, Arabica kahve ile karıştırılarak kullanılır. Daha ucuz bir çeşittir, bu da onu, kavurmacılar için çok bütçe dostu bir seçim haline getirir.

Robusta çekirdeği diğer çeşitlere göre daha iri ve yuvarlaktır. Bitkiler tipik olarak Arabica bitkilerinden çok daha büyük büyür. Robusta çekirdekleri, daha düşük irtifalarda yetişebildikleri ve hastalıklara direnebildikleri için tipik olarak daha sert olarak kabul edilir.

Robusta Kahvesinin Tadı Nasıldır?
Birçok insan Robusta kahvesinin, Arabica’ya göre daha sert ve daha acı olduğunu düşünür. Genellikle güçlü bir kokuya ve biraz düz, neredeyse yanık bir tada sahiptir. Robusta çekirdekleri ayrıca Arabica çekirdeklerinden önemli ölçüde daha fazla kafein içerir.

3. Liberica Coffee Beans (Coffea Liberica)

Orta ve batı Afrika’ya özgüdür. Özellikle Liberya Yarımadası’nda yetiştirilir, adı da oradan gelmektedir. 1800’lerin sonlarından önce Batı uygarlığında adı duyulmamış olan Liberica, bir mantar hastalığının (“kahve pası”), bölgedeki Arabica mahsullerinin çoğunu yok etmesinin ardından, Güneydoğu Asya kahve üreticileri arasında tercih edilmeye başlanmıştır. Daha çok ilaç sektöründe kullanılır.

Arabica veya Robusta’dan çok daha büyük bir bitkiden yetişen Liberika, şekil olarak düzensiz olma eğilimindedir ve genel görünüm olarak Robusta’ya daha yakındır. Ayrıca sıcak ve nemli iklimlere karşı dayanıklıdır ve düşük irtifada iyi sonuç verir. Şu anda ağırlıklı olarak Endonezya, Malezya ve Filipinler’de üretilen çekirdek, dünya kahve arzının yaklaşık %2’sini oluşturuyor.

Liberica Kahvesinin Tadı Nasıldır?
Meraklılar arasında Liberica kahvesi, tartışmalı bir üne sahiptir. Coffea Liberica, keskin çiçek aroması ve koyu aroması ile tanınır. Bu dayanıklı tür, bazen karışımlara eklense de nadiren beğenilir.

4. Excelsa Kahve Çekirdekleri (Kahve Excelsa)

Dördüncü kahve çekirdeği türü Excelsa’yı, bir zamanlar ayrı bir kahve türü olarak kabul edilmesine rağmen, bilim adamları son zamanlarda bir Liberika çeşidi olarak yeniden sınıflandırdılar.

Excelsa çekirdeği neredeyse tamamen Güneydoğu Asya’da yetişir ve bir şekilde Liberika çekirdeği gibi şekilleri uzun-oval biçimdedir. Bu çekirdekler, orta irtifalarda 20 ila 30 metrelik büyük kahve bitkilerinde yetişir.

Excelsa Kahvesinin Tadı Nasıldır?
Lezzet açısından, Excelsa çekirdekleri oldukça benzersizdir. Aroma ve kafein açısından da daha hafiftirler. Karmaşıklık kattıkları için bazen bu çekirdekleri karışımlarda bulabilirsiniz.

Espresso Nedir? Espresso Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kahve’nin Ortaya Çıkışı İle İlgili Efsaneleri Merak Ediyorsanız Bu Linke Tıklayabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir