Çiğ Köfte Nedir? Çiğ Köftenin Kökeni

Türkiye’de en çok tüketilen yiyeceklerden biri olan çiğköfte, esmer bulgur, et, soğan, salça, maydanoz, isot ve çeşitli baharatların yoğurulmasıyla, pişirilmeden hazırlanan bir yiyecektir. İçerisine eklenen isot ve diğer baharatların acılığı ayrıca ustanın yoğurması sayesinde, çiğ et kolayca tüketilecek hale gelmektedir. Ancak son zamanlarda, zehirlenmelerden dolayı çiğ et kullanımı azalmıştır.,

Ortaya çıktığı yer pek çok kişi tarafından Şanlıurfa kabul edilse de Adana, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Maraş, Elazığ ve Mardin gibi birçok doğu ve güneydoğu şehri, çiğköfteyi benimsemiştir. Çiğ köfte, yabancılar tarafından Tatar köftesine benzetilir. Ancak yapılış tarzı ve sunumu oldukça farklıdır.

Çiğ Köftenin Nasıl Ortaya Çıktığı İle İlgili Efsane ve Gerçek

Çiğ köftenin ortaya çıkışını araştırdığımızda ortaya şöyle bir hikaye çıkmaktadır:

“Kral Nemrut, Hz. İbrahim’i tek tanrıya inandığı için yakmaya karar verir. Halkına verdiği emir ile krallıktaki bütün ağaç ve odun parçalarını büyük bir meydanda toplatır. Evlerde yemek pişirmek için odun parçası kalmamıştır ve ateş yakılmasını yasaklamıştır. Hz. İbrahim’i yakmak için meydana toplanan ağaç ve odun parçaları yakılacak tek ateştir. Halk kralın emriyle günlerce tahta parçalarını meydanda toplamıştır. Dağda avlandığı için bu emirden habersiz olan bir avcı, avladığı geyiği evine getirerek eşinden pişirmesini ister. Eş kralın ateş yakma yasağını anlatır. Avcı da çaresiz emre itaat eder. Avcı geyiğin sağ arka budunu ayırır, ince ince taşla döverek ezer. Bulgur, biber ve tuz katarak, ezdiği et ile bunları iyice yoğurur. Çiğ köftenin ilk kez bu avcı ve ailesi tarafından yapıldığı rivayet edilir.”

Tarihsel ve bilimsel olarak bu yiyeceğe baktığımızda şu düşünülmektedir. Ateşin bulunmasının zor olduğu zamanlarda avcı ve toplayıcı topluluklar, ellerindeki etleri yiyebilmek için baharat ve tuz kullanmaktaydı. Çiğköfte ise bu işlemin gelişmiş bir versiyonu olabilir.

Osmaniye’de Bulunan Gizemli Kabartma

Osmaniye’nin Kadirli ilçesine bağlı Kızyusuflu köyünde bulunan son Hitit şehri olan Karatepe’de, 3 bin yıllık rölyef duvar kabartmasında Hitit kralı Asativatas’a ait bir görsel yer alıyor. Bu kabartmada, hizmetçileri krallarına bir yaprak ve yemek sunumu yapıyorlar. Bu kabartmayı görenler ise kabartmadaki yiyeceğin çiğköfte olduğunu iddia ediyorlar. Gerçek ise henüz belli değil. Eğer bu iddia ispatlanırsa, çiğ köftenin anavatanı Şanlıurfa değil Adıyaman kabul edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir