Espresso Nedir? Espresso Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kahve tiryakilerinin vazgeçilmezi olan espressonun ne olduğu, ne anlama geldiğini hala bilmeyeniniz var mı? Eğer siz de bu önemli içecek hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlerdesiniz sizi buraya alalım. İşte bilmeniz gerekenler:

Espresso Nedir?

Espresso, 1900’lü yıllarda İtalya’da keşfedilip dünyaya tanıtılmıştır. Hızlı anlamına gelen “espres” veya basınç anlamına gelen “press” kelimelerinden türetildiği düşünülmektedir. İnce öğütülmüş kahve çekirdeklerinden sıcak su geçirilerek yapılan konsantre bir kahve içeceğidir. Birçok kahve içeceğinin temelidir. Kahve ile aynı çekirdeklerden yapılır, ancak kafein açısından daha güçlü, daha kalın ve daha yüksektir.

Espresso Nasıl Hazırlanır?

Espressoyu hazırlamak için öncelikle portafiltre denen kaşığa, öğütülmüş kahveyi koymalıyız. Miktar 7gr ile 9gr arası olabilir. Ardından tamper denilen alet ile 15-20 kg basınç uygulamalıyız. Sonra kaşığı Espresso makinesinin mekanizmasına yerleştireceğiz. Ancak öncesinde sıcak su gelen mekanizmayı temizlemeliyiz. Bunun ismi ise Flash atmak oluyor. Bu işlemden sonra portafiltreyi yerleştirebiliriz.

Portafiltreyi yerleştirdikten sonra, önceden ısıttığımız bardağı mekanizmanın altına koyuyoruz ve sıcak su düğmesine basıyoruz. Burada sıkışan kahve, suyun yardımı ile asidini ve kremasını bozmadan bardağımıza akmaya başlayacak. 21-30 saniye arasında süren bu işlemden sonra bardağımızı alabiliriz. Ve 30gr espresso hazır hale geldi.

Espresso Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öğüttüğümüz kahve çekirdekleri bayat olmamalıdır.
Öğüttüğümüz kahve çok ince veya çok kalın olmamalıdır.
Kahveyi sıkıştırırken çok fazla veya az basınç uygulanmamalıdır.
Bardak sıcak olmalıdır.
Mekanizmadan gelen su sıcak ve temiz olmalıdır.
Espresso alma işlemi 21-30 saniye kurallarına uygun olmalıdır.

Espresso İle Hazırlanan Bazı İçecekler

Americano: Espressonun üzerine sıcak su ilave edilerek hazırlanan, espressoya göre daha hafif bir içecektir. Büyük bardakta servis edilir.

Machiato: İtalyanca’da “benek” ve “leke” anlamlarına gelen machiato, espressonun üzerine 3’te 1 miktarda süt ve köpük ilave edilerek hazırlanan sıcak içecektir.

Cappuccino: Espressonun üzerine süt ve bol miktarda köpük ilave edilerek büyük bardakta servis edilir.

Latte: İtalyanca’da “süt” anlamına gelen latte, cappuccinoya benzer ancak bol miktarda süt ile ilave edilir. Köpük miktarı ise oldukça azdır.

Mocha: Mocha, latteye eritilmiş çikolata eklenerek hazırlanan bir içecektir.

Ristretto: Espresso ile aynı kahve miktarıyla hazırlanan ancak 20gr servis edilen kahve türüdür. Daha az su içerdiğinden en sert kahve kabul edilir.

Cordato: İspanyolca “kesmek” fiilinden gelir. Latte ve Cappuccino gibi espresso ve süt ile hazırlanır. Ancak süt ve espresso miktarı eşittir.

Espressonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

  • Vücuttan su ve ödem atılmasını sağlar.
  • Yağ yakımına yardımcı olur.
  • Metabolizmayı hızlandırır.
  • Dikkati be odaklanmayı arttırır.
  • Stresi azaltır.
  • Çok fazla tüketilirse çarpıntı ve titreme yapabilir.
  • Uykusuzluk sorununa yol açabilir.

İlgili Diğer Yazılarımız

Kahve Ne Demek? Kahve Kelimesi Nereden Gelmektedir?
Kaç Tane Kahve Çekirdeği Türü Vardır? Kahve Çekirdeği Türleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir