Her Yaştan İnsanın İzleyebileceği 15 Çizgi Dizi

Bazı insanlar vardır çizgi filmleri sadece çocukların izleyebileceğini düşünürler. Bu insanlar her zaman bu tarz yapımlardan uzak dururlar. Halbuki önyargıyı kırmaları gerekmektedir. Çünkü biliyoruz ki animeler ve bir çok çizgi film serisi yetişkinlerin de izleyebileceği şekilde kurgulanmaktadır. İşte biz, sizler için bu yapımların bir kaçını listeledik.
Not: Listemize anime serisi eklemedik. Daha sonra güzel bir anime listesi yayınlayacağız.

Love, Death + Robots

2019’da Netflix’te yayınlanmaya başlayan ve şimdilik 2 sezon yayınlanan bu animasyon serisi, her bölümünde bizlere ayrı bir deneyim yaşatıyor. Öyle ki, her bölüm konu, konsept, teknikler ve yönetmenler değişim gösteriyor. Bu da diziye ayrı bir çekicilik katıyor. Her bölümün konusu farklı olsa da ana tema hep aynı: aşk, ölüm ve robotlar (isminden de anlaşılacağı gibi). 2.sezon ilk sezon kadar çok beğenilmese de ileri de neler olacağını herkes merak ediyor.

SpongeBob SquarePants

Sponge Bob, denizin altında bir ananasın içinde yaşayan, Yengeç Köftesi yemeyi seven, arkadaşları deniz yıldızı Patrick ve heyecan arayan sincap Sandy ile takılan, iyimser ve masum bir süngerdir. Stephen Hillenberg, renkli paleti, neşeli tavrı ve temiz eğlence anlayışıyla, hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden absürt sualtı evreni, tüm dünyayı etkisi almayı başardı . Nickelodeon’un en uzun soluklu dizisi ve en uzun soluklu ikinci çocuk animasyon dizisi, dört kez Emmy ödüllü almayı başardı. SpongeBob’un çekiciliği dünya çapında ilham verici çizgi romanlara, tema parkı gezilerine, filmlere ve hatta Madame Tussaud’s Balmumu Müzesi’ndeki bir figüre ilham oldu.

Beavis and Butthead

Beavis ve Butt-Head kesinlikle toplumun vahşi isyancılarıydı. Çalışmadılar (ya da hiç hiç bir iş yapmadan çalıştılar), öğrenmediler (ya da sadece istediklerini öğrendiler) ve birbirleri dahil hiç kimse veya hiçbir şey umurlarında olmadı. Bunun yerine, ister yemek, ister televizyon, isterse o ikonik kahkahayı ateşleyen her ne olursa olsun, zihinlerini anlık zevklere adadılar. Mike Judge’ın çığır açan komedisini bu kadar iyi yapan şey, en iğrenç temel içgüdülerimizdeki komikliği bulma konusundaki doğuştan gelen yeteneğiydi. Bariz olanı seslendirmekten, kibar toplumla acımasızca alay etmeye kadar, temiz sözlerin kirli olanlarla kafiyeli olmasına kadar, bu dizi statükoyu bozmayı amaçlayan bir şov için ideal bir dağıtım sistemiydi.

Black Dynamite

Bir Adult Swim klasiği olan Black Dynamite, hayatının görevi kardeşinin ölümünden sonra sokakları uyuşturucu ve suçtan kurtarmak olan bir kung fu dövüşçüsü (aktör Michael J. White tarafından oynanan) hakkındaki 2009 filmine dayanmaktadır. Animasyon dizisi, orijinal filmden daha yaratıcı adımlar atıyor, ayrıca Snoop Dogg, Tyler the Creator ve Chance the Rapper’ınkiler de dahil olmak üzere bir dizi önemli konuk seslendirme sanatçısına da yer veriyo.

Adventure Time

Adventure Time’ın temelde oldukça basit bir konusu var: İnsan çocuk Finn ve üvey kardeşi köpek Jake, kırsalda dolaşıp fantastik Ooo Ülkesi’ni buz büyücülerinsünden ve diğer çeşitli felaketlerden koruyor. Ancak, Ooo’nun kıyamet sonrası bir dünya olduğu ve Buz Kralı gibi düşmanların gizli derinliklere sahip olduğu ortaya çıktıkça, sonunda daha da zengin bir konusu olduğu anlaşıldı. Dizinin 10 sezonluk yayın hayatı, tam anlamıyla acı-tatlı bir finalle sona erdi. Ancak şov gitmiş olsa da, yaşamaya devam edecek. Çünkü “Adventure Time” ile eğlence asla bitmez.

Samurai Jack

Animasyon ustası Genndy Tartakovsky’nın başyapıtı “Samuray Jack”, 2001’den 2017’ye kadar Cartoon Network’te yayınlanan bir dövüş sanatları serisi. Seri, yayınlandığı süre boyunca sekiz Emmy kazandı. Seslendirme efsanesi Phil LaMarr’dan da büyük ölçüde yararlanan dizi, animasyon tekniği ile nelerin yapılabileceğinin kanıtı. Bu serinin neredeyse her sahnesi, duvara çerçevelenmeye değer bir sanat eseri. Ayrıca senaryosunda barındırdığı felsefi ayrıntılar da insanı düşündürmeye itecek şekilde yazılmış.

Rick and Morty

Adult Swim’in en iyi işi diyebileceğimiz Rick and Morty, çizgi dizi tarihinin de en iyi yapımlarından olmayı başardı. süper zeki bir bilim adamı Rick ve pek de zeki olmayan torunu Morty’nin maceralarını izlediğimiz dizide ikili, paralel evrenler, uzaylılar, mutantlar, varoluşsal problemler ve komik olaylar arasında gidip geliyor. Her bölümündeki ayrıntıları görebilmek için tekrar tekrar izlenen dizinin bir çok noktası hala açıklamış değil. Bu da inanılmaz konulara daha bir gizem katıyor.

Archer

2009’da FX’de yayımlanmaya başlayan dizi gerek çizimleri gerekse Jon Benjamin, Judy Greer, Chris Parnell ve Jessica Walter gibi sanatçıların muhteşem seslendirmeleri ile büyük bir beğeni topladı. Konuyu uzatmaları ve ilk çıkış noktasından uzaklaşmaları nedeniyle belli bir kitleyi kaybetse de yeni izleyiciler kazanmaya devam eden dizi, yetenekli ama çok basit hatalar yapan Ajan Archer’ın hikayesini anlatıyor. komedisi ve aksiyonu bol olan bu hikayeyi kesinlikle izleyin.

South Park

1997’de yayınlanmaya başlayan ve bugün hala en iyi çizgi diziler arasında yer alan işlerden biridir South Park. Dizinin ilk sezonları, 8 yaşlarındaki bir grup oğlanın ve onların çılgın Colorado kasabasının oldukça heyecanlı maceralarını izlettiriyordu. Güncel olayları hicvetmeye başladığında ise sonsuza kadar devam edebilecek bir yapıma dönüştü.

BoJack Horseman

BoJack Horseman, Netflix’te yayınlanmaya başladığı günden final yaptığı zamana kadar büyük bir ilgi ile izlendi. Kariyeriyle birlikte hayatını da kurtarmak isteyen, dibe vurmuş bir Hollywood atını izlediğimiz dizide, varoluşsal sorunlar, aile dramaları, trajikomik olayları da beraberinde gözlemliyoruz. Kalp kırıklığı ve neşe arasında köprü kuran beş saniyelik diyaloglardan, karenin her santimetrekaresini dolduran gizli şakalara, bir damla açıklama olmadan dünyalar kuran göz alıcı animasyona kadar, BoJack Horseman inanılmaz bir dizi, görülmesi gereken hikaye.

Avatar: The Last Airbender ve Legend of The Korra

Avatar: Son Hava Bükücü”, animasyon fantezi serisi dünyasına mükemmel bir miras bırakmayı başardı. Büyük bir savaşı, doğayı, ruhu, elementleri ve kahramanlığı etkileyici bir şekilde anlatan dizi, kahramanın yolculuğun da başarılı bir şekilde anlatmış. Ayrıca “Avatar”, devam serisi “Korra Efsanesi” ile devam eden bir hikayeyi, mükemmel şekilde tasvir etti.

Gravity Falls 

“Twin Peaks”, “The X-Files”, “Scooby Doo” gibi dizilerin bir karışımı gibi gözüken televizyon serisi “Gravity Falls”, yetişkinlerin oldukça ilgi gösterdiği bir dizi oldu. Bunun nedeni, yaratıcısı Alex Hirsch’ın dizi ile bizlere, kardeş bağlarına bağlı kalmanın nasıl bir şey olduğunu ve büyümenin ne kadar zor olduğunu yürek burkan bir hikaye ile anlatması oldu. İkizler Dipper ve Mabel, yazı gizemli Gravity Falls kasabasında geçirirken, büyük amcaları Stan’e “Mystery Shack”i yönetmesine yardım ederler. Bir süre sonra Stan’in kardeşine olanların gizemini ortaya çıkarırlar ve dünyayı yok etmekle tehdit eden doğaüstü bir yaratıkla savaşırlar.

Regular Show

Bir mavi alakarganın ve bir rakunun ne kadar çok soruna yol açabileceğini görünce şaşıracaksınız. Regular Show, her zaman belaya bulaşan ve bulundukları yerel parklarının bekçisi olarak işlerini asla bitirmeyen en iyi arkadaşlar Mordecai ve Rigby’yi konu ediyor. Dizi, saçma senaryosu ve komik sahnelerinden dolayı hem çocukların hem de yetişkinlerin favorisi olmayı başardı.

Invincible

Invincible, klasik bir süper kahraman hikayesinin tüm özelliklerine sahip. Ancak dizi, bir başka süper kahraman dizisi the Boys gibi bir tür kahraman eleştirisi barındırıyor. Robert Kirkman ve Cory Walker’ın çizgi romanlarından uyarlanan Invincible, dünyanın en ünlü süper kahramanının tek oğlu Mark Grayson’ın güçlerini toplayıp babasının izinden gitmeye çalışmasının hikayesini anlatıyor. İlk başta, bu tam olarak Invincible’ın anlattığı hikaye olacak gibi görünüyor. Ancak Invincible 1. Sezon 1. Bölüm “It’s About Time”ın sonundaki şok edici sürpriz, işleri çok farklı bir yöne götürüyor. Bunu kimin yaptığı değil, neden yaptığı, sezon boyu süren bir gizem oluşturuyor.

Over the Garden Wall

Patrick Hale, 2015’te Emmy Ödülü kazanan bu 10 bölümlük mini dizinin arkasındaki isim. Türkçesi “Bahçe Duvarı Üzerinden” olan dizi güzellik, gizem, melankoli ve zevk dolu. Dizi, Cadılar Bayramı’nda ormanın derinliklerinde kaybolan iki üvey kardeş Wirt ve Greg üzerine odaklanıyor. Greg kaygısızken, Wirt bir endişe kaynağıdır ve bu durum ikisi arasında biraz gerginliğe neden olur. Ancak kardeşler, ormanda seyahat ederken birlikte çalışmalı ve eve dönüş yollarını bulmaya çalışmalıdır. Yol boyunca, alaycı mavi kuş Beatrice, öfkeli bir oduncu, Greg’in şarkı söyleyen kurbağası ve bir Canavar dahil olmak üzere çeşitli büyüleyici karakterlerle karşılaşırlar. TV’deki peri masalları söz konusu olduğunda, “Over the Garden Wall” gibisi yok.

Yazıyı okuduysanız lütfen yorum yapınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir