2022 Dünya Kadınlar Günü’nde İzlemeniz Gereken 15 İlham Verici Film

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne az kaldı. Peki siz kadınlar bu önemli günde ne yapacaksınız. Eğer bir planınız yoksa sizler için hazırladığımız, kendinizi daha güçlü hissedeceğiniz bu ilham verici 15 filmi izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

1. Little Women (2019)

Greta Gerwig’in, Louisa May Alcott’un zamansız romanı Küçük Kadınlar’dan uyarladığı, Saoirse Ronan, Emma Watson ve Timotée Chalamet’ten oluşan yıldızlarla dolu bir oyuncu kadrosuna sahip film tam size göre. İç Savaş’ın arka planında geçen hikaye, dört kız kardeş Meg, Beth, Amy ve Jo’yu ve onların farklı hırslarını konu alıyor. Kadınlar bize, Hayır’ı cevap olarak kabul etmemeyi ve inandığımız şeyler için savaşmayı öğretiyor.

2. Coco Before Chanel (2009)

Tüm moda takipçileri, bu film tam size göre. Film, moda tarihindeki en ikonik ve ilham verici kadınlardan biri olan, bir terzi ve kabare şovmeni olarak çalışan Coco Chanel’e odaklanıyor. Coco Chanel, çekici İngiliz işadamı Arthur Capel’in sevgilisi ve moda danışmanı olmadan önce, hiç istemediği bir hayat yaşamıştır. Zarif, dokunaklı bir aşk filmi olmasının yanı sıra, yapım, Chanel’in inanılmaz aurasını ve kişiliğini de ortaya çıkarmaktadır.

3. Joy Luck Club (1993)

Amy Tan’ın 1989 tarihli aynı adlı romanından uyarlanan Joy Luck Club, kutuplaşmış kültürel geçmişe sahip anne-kız ilişkilerinin düşündürücü bir keşfi. Dört Çinli göçmen anne ve ABD doğumlu kızları arasındaki çatışmaların samimi bir tasvirini sunan film, aile ilişkilerinin ne kadar önemli ve duygusal olarak ödüllendirici olabileceğini gösteren hassas anlarla dolu.

4. Iron Lady (2011)

Meryl Streep, Hollywood’un en büyük aktörlerinden biri olarak kabul ediliyor ve Iron Lady’deki Margaret Thatcher rolü gerçekten unutulmaz. Otobiyografik drama filmi, Thatcher’ın ilk yıllarından itibaren İngiltere’nin ilk kadın başbakanı olmak için toplumsal cinsiyet ve sınıf engellerini kırmak için çok çaba sarf etmesini konu ediyor.

5. Hidden Figures (2016)

Film, 1960’larda NASA’da çalışan üç Siyah kadının (Katherine, Mary ve Dorothy) gerçek hayat hikayesini anlatıyor. Karşılaştıkları ırkçılık ve cinsiyet eşitsizliğine rağmen, bu yetenekli “insan bilgisayarlar” erkek egemen beyaz endüstride hayallerini ve tutkularını sürdürmeye devam ediyor. Sonunda, üçlü, astronot John Glenn’in yörüngeye fırlatılmasında önemli bir rol oynar.

6. 20 30 40 (2014)

Tanınmış Tayvanlı aktör ve yapımcı Sylvia Chang tarafından yönetilen “20 30 40”, her biri hayatın farklı bir aşamasında aşk, kayıp ve kadınlara uygulanan toplumsal baskılarla, ait olacak bir yer bulma stresiyle uğraşan üç kadının hikayesini anlatıyor. En genç Xiao Jie (Angelica Lee), pop yıldızı olma hayalinin peşinden giden 20 yaşında bir gençtir. Xiang Xiang (Rene Liu), evli bir adamla ilişkisi ve genç bir sevgilisi arasında kalan otuzlu yaşlarında bir uçuş görevlisidir. Ve 40 yaşındaki Lily Zhao, kocasının sadakatsizliğini bulduktan sonra boşanmış ve flört sahnesine geri dönmek isteyen bir çiçekçi dükkanı sahibidir.

7. Becoming Jane (2007)

Film, “Emma”, “Pride and Prejudice” ve “Sense and Sensibility” romanlarıyla tanınan, sevilen İngiliz yazar Jane Austen’ın (Anne Hathaway) erken yaşamını konu alıyor. Fakir bir ailede dünyaya gelen Austen, ailesi ondan zengin bir genç adamla evlenmesini beklediği için baskı altındadır. Austen, Evlilikte özerkliğini kaybedeceğine inandığı için isyan eder.

8. Parched (2015)

Parched, ataerkil köy yaşamının zorluklarıyla boğuşan dört Gujarati kadının hikayesi. Rani (Tannishtha Chatterjee), oğlu sık sık ona isyan eden bir dul iken Janaki (Lehar Khan), Rani’nin oğluyla evlenmek istemeyen, ancak kültürel baskılar altında görücü usulü evliliğe yenik düşen bir çocuk gelindir. Sırada Rani’nin yakın arkadaşı Lajjo (Radhika Apte) gelir ve Rani, alkolik kocası tarafından fiziksel ve zihinsel olarak istismar edilir. Sonra erotik bir dans grubunda çalışan Bijli (Surveen Chawla) var. Cinsiyet eşitsizliklerinin üstesinden gelmenin ötesinde, kadın bağlarının gerçekçi, iç ısıtan tasviri, filmi izlenmeye değer bir hale getiriyor.

9. Carol (2015)

Queer romantizm, kadınlara nadiren yer veren bir türdür. Yapımın, Akademi tarafından beğenilmesinin ve bu kadar devrimci olmasının bir nedeni de, konunun etkileyici anlatımıdır. Bu etkileyici film, bozulan bir evlilikten geçen çekici, onurlu bir kadın olan Carol (Cate Blanchett) ile cinsel uyanışın eşiğinde genç bir fotoğrafçı olan Therese (Rooney Mara) arasındaki yakın ilişkiyi araştırıyor.

10. Mulan (2020)

Mulan’ın 2020 live-action versiyonu için büyük adımlar atıldı. Tarihi bir Çin baladına dayanan filmin heyecan verici savaş sahneleri, babasını kurtarmak için erkek bir savaşçı kılığına giren Mulan’ı konu alıyor. Konusu çekiciliğini sürdürse de film, bazı Uygur Müslümanlarının gözaltı kamplarına konulduğu Sincan eyaletinde çekilmesi ve başrol oyuncusu Liu Yifei’nin Hong Kong protestoları sırasında polisi destekleyen tartışmalı yorumları nedeniyle eleştiri aldı.

11. The Breadwinner (2017)

Deborah Ellis’in aynı adlı çocuk kitabından uyarlanan animasyon filmi the Breadwinner (Ekmek Kazanan), babası hapse atılan Parvana adında genç bir Afgan kızı konu alıyor. Kadınların erkek olmadan evden çıkmalarına izin verilmeyen Taliban rejimi altındaki Afganistan’da büyüyen Parvana, işe gidip aileyi besleyebilmek için erkek kılığına girmeye karar verir.

12. Frida (2002)

Frida, sanata cesur yaklaşımı ve geleneksel kadınlık kavramlarına karşı ikircikli tavrıyla tanınan sanatçı Frida Kahlo’nun biyografik bir filmi. Film, akıl hocası Diego Rivera (Alfred Molina) ile karmaşık ve kalıcı ilişkisinin yanı sıra Leon Trotsky (Geoffrey Rush) ve çeşitli kadınlarla olan yasadışı ilişkilerini sürdürürken kendine güvenen, bağımsız ve cinsel açıdan özgürleşmiş Frida’yı konu alıyor.

13. Wild (2014)

Cheryl Strayed’in 1995’teki 1.100 millik hayatını değiştiren tek başına yürüyüşün anısına dayanan Wild, kesinlikle kendinizi güçlü hissetmenizi sağlayacak ve daha fazlasını yapmanız için size ilham verecek, kadın liderliğindeki bir film. Cheryl (Reese Witherspoon) çalkantılı zorluklarla karşı karşıyadır, ancak aşağı doğru inmek yerine, Amerika’nın en uzun ve en zorlu parkurlarından biri olan Pacific Crest Trail boyunca tek başına yürümeye karar verir.

14. Erin Brockovich (2000)

Üç çocuklu bekar bir anne olan Erin Brockovich (Julia Roberts), kişisel yaralanma davasını kaybettikten sonra zor bir durumda kalır. Başka seçeneği olmayan işsiz Brockovich, geçimini sağlamak için avukatına hukuk asistanlığı yapmayı kabul eder, ancak uygunsuz kıyafetleri ve katı tavırları nedeniyle iş yerinde herkesin beklentilerini karşılayamaz. Bununla birlikte, adalet için savaşma kararlılığı geliştirir ve çevre kirliliğine karşı bir davada hayati bir rol oynar.

15. The Help (2011)

Genç, hevesli bir gazeteci olan Skeeter Phelan (Emma Stone), Afro-Amerikalı hizmetçilerin çalıştıkları beyaz ailelere bakış açısına dayanan, hizmetçilerin günlük hayatta karşılaştıkları zorlukları ve ırkçılığı açığa vuran bir kitap yazmaya kararlıdır. Geçmişteki zorlukları tekrar gözden geçirirken ve ırk ilişkilerini ve dostlukları sorgularken, tonlarca ilham verici an ve gözyaşına tanık olun.

Eğer listeyi beğendiyseniz sosyal medya hesabınızda paylaşın veya yorum yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir