AeroPress Nedir? AeroPress İle Kahve Demleme Nasıl Yapılır?

AeroPress Nedir?

AeroPress, AeroPress Inc.’in kurucusu Alan Adler tarafından icat edilen manuel bir kahve makinesidir. Silindirik bir hazneden ve şırıngaya benzer hava geçirmez silikon contalı bir pistondan oluşur. Öğütülmüş kahve çekirdekleri ve su içeride demlenir, ardından hazne içinden pistona bastırılarak bir filtreden geçirilir. Filtre sertliğinde kahve veya soğuk demleme kahve yapmak için de kullanılabilir. Hava ile demleme olarak da geçer. French Press alternatifi olduğu söylenir.

AeroPress Ekipmanları

  1. Piston
  2. Demleme Haznesi
  3. Piston Yuvası
  4. Süzgeç
  5. AeroPress Filtre Kağıdı
  6. Karıştırma Kaşığı
  7. Ölçü Kaşığı

AeroPress İle Kahve Demleme

Adım 1

Kağıt filtreyi tabana koyun ve iyice durulayın. Durulama, kağıt tadından kurtarır ve aynı zamanda bardağınızı önceden ısıtmanızı sağlar (demlemeden önce bardağınızdaki durulama suyunu atmayı ve ikinci kez kullanmayı unutmayın).

Adım 2

Aeropress’i fincanınızın üzerine koyun.

Adım 3

14 gr kahveyi öğütün ve Aeropress’e yerleştirin. Taze öğütülmüş her zaman en iyisidir ve Aeropress için plaj kumuna benzer boyutta olmalıdır.

Adım 4

Aeropress’e 220 ml sıcak su dökün. Teraziniz yoksa Aeropress’i neredeyse dolana kadar doldurun (4 işaretinin hemen üzerinde). Suyun sıcaklığı 92° santigrat derece civarında olmalıdır. Sıcaklık kontrollü bir su ısıtıcınız yoksa, suyu kaynattıktan sonra bir veya iki dakika bekletin.

Adım 5

İyice karıştırdıktan sonra Aeropress’in üstünü koyun. Üstünü taktığınızda, bir mühür oluşturacak ve daha fazla suyun bardağınıza akmasını engelleyeceksiniz.

Adım 6

İki dakika bekleyin ve ardından hava tıslama sesini duyana kadar basın. Suyu kağıttan geçirmek için biraz basınç gerekir. Bu adımın yaklaşık 30 saniye sürmesini beklenir.

Adım 7

Aeropress’i bardağın üstünden çekin. Kahveniz artık hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir